M
slideshow
  • Juni 2017

nyhed

FUGLENE FLYVER - Igen i år er eleverne kommet ind på de fede skoler!

Igen i år er vores elever blevet optaget på Film- og Fotoskoler i Danmark og udlandet:

 Den Danske Filmskole, på Medie- og Journalisthøjskolen, på Den Norske Filmskole i Lillehammer, på International Center of Photography (ICP) i New York på Glasgow School of Art, Akademin Valand i Göteborg, Rietveld Akademi i Amsterdam, FAMU i Prag, Kunst- og Designhøgskolen i Bergenog på University of Westminster i London

TILLYKKE til Anna Eline Friis Rasmussen, Philip Peng Rosenthal, Martin Anton Sørensen, Cecilie Damsgaard, Mie Nielsen, Mathias Schmidt, Malthe Saxer, Signe Krab Nymann, Linea Kornum Rask, Thurea Rahbi Håkonsson, Sofus Ravn, Sofie Keller, Cecilie Penney, Tammes Bernstein, Dan Frisk Petersen, Stine Bang, Sissel Abel, Katrine Østergaard, Mikkel Høgh Kaldal, Sara Lindberg Hansen, Frederik Uhrbrand, Stefanie Koustrup, Johan Gram  - og sikkert flere vi endnu ikke har hørt om!

KBH FILM & FOTO SKOLE

Kbh Film & Fotoskole er engagerede elever der mener det alvorligt og arbejder hårdt. Skolen er professionelle lærere som har stærkt fokus på elevernes individuelle intentioner og potentialer. Sådan bidrager skolen til din personlige udvikling, som fotograf eller filmmenneske, eller noget andet som du får åbnet dine øjne for hos os. Skolen er ikke leverandør til hoffet, men er en af de vigtigste platforme i København for udvikling af nyt film og fotograftalent. Vores tidligere elever kommer i overvældende omfang ind på prestigefyldte kunstneriske og professionelle videreuddannelser, herhjemme og i udlandet.

KONTAKT

KBH Film & Fotoskole
Trekronergade 126 F, 1
2500 Valby
Tel:  +45 33 25 05 95  - alle hverdage fra kl 9:00

CVR: 13892539

Mail kontor: info@kbhfilmogfotoskole.dk
Mail Film: film@kbhfilmogfotoskole.dk
Mail Foto: foto@kbhfilmogfotoskole.dk